Skrajnie stresujące, nieprzyjemne zdarzenia, takie jak wypadek, porwanie, przemoc, gwałt, śmierć kogoś bliskiego, kataklizm czy wojna mogą spowodować reakcję, jaką w psychiatrii i psychologii określa się Zespołem Stresu Pourazowego (ang. Posttraumatic Stress Disorder). Co ciekawe, ta forma zaburzenia może dotknąć także osoby, które otrzymały diagnozę o zagrażającej życiu chorobie, czy nawet bardzo nieprzyjemne doświadczenia z narkotykami.
Objawami Zespołu Stresu Pourazowego są:
- silne napady lęku
- koszmary senne dotyczące przeżytej sytuacji
- problemy ze snem
- natrętne wspomnienia traumy i tzw. flashbacki
- uczucie bezradności i braku kontroli nad życiem
- drażliwość agresja
Co prawda u wielu pacjentów objawy pod wpływem terapii z czasem znikają lub minimalizują się, jednakże w niektórych przypadkach mogą przekształcić się w trwałe zaburzenia osobowości, tak zwaną Trwałą zmianę osobowości po katastrofach- po przeżyciu sytuacji ekstremalnej.
Przykładem omawianego zespołu są osoby, które przeżyły holocaust .
Istnieją pewne czynniki, które predysponują do zapadnięcia na Zespół Stresu Pourazowego po przeżytej traumie. Do tych czynników można zaliczyć:
- stresujące dzieciństwo
- płeć żeńską
- podatność na zaburzenia psychiczne
- stresogenne zmiany w życiu, które nastąpiły bezpośrednio przed traumą
- cechy zaburzeń osobowości
- brak wsparcia środowiska
Jak widać, pewne okoliczności determinują większe ryzyko zaburzeń związanych z przeżyciem traumatycznych zdarzeń, jednakże ogromną rolę odgrywa wsparcie, zarówno bliskich, jak i psychologa czy psychiatry.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz