Moje Drogie! Dziś kolejne rozważania na temat nieśmiałości, chyba ostatnie jak na razie. Zapewne jeszcze wrócimy do tego tematu, jednakże dziś przejdźmy do praktyki:) Proponuję z pewnością znany przez wiele z Was zestaw ćwiczeń, rodzaj autoterapii, którą można wykonywać we własnym zakresie. W tym celu należy:
- Sporządzić listę zadań o różnym stopniu trudności np. zapytanie obcej osoby na ulicy o godzinę, powiedzenie komplementu kasjerce, dołączenie do grupy rozmawiających znajomych, udział w wystąpieniu publicznym na uczelni lub w pracy itp. Z pewnością każda w Was znajdzie wiele pomysłów na tego typu wyzwania, stosownie do swoich możliwości i zgodnie z tym, co sprawia Wam trudność.
- Pogrupować "akcje" od najłatwiejszych do najtrudniejszych do wykonania.
- Codziennie wykonywać jedną z czynności
- Na koniec konieczna jest analiza:
- W jakim stopniu dana czynność okazała się dla Ciebie trudna?
- Jak się czułaś przed jej wykonaniem, w czasie i tuż po?
- Jak Twoim zdaniem poradziłaś sobie z tym zadaniem?
- Co można byłoby poprawić?
- Z czego jesteś dumna?
- Jaki będzie kolejny krok na drodze do walki z nieśmiałością?
![]() |
Źródło: Pixabay |
Pamiętaj! Jeżeli nieśmiałość uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie społeczne i paraliżuje, być może konieczna będzie konsultacja psychologiczna. Specjalista sprawdzi, czy nie potrzebujesz terapii z jego udziałem, by móc normalnie żyć. Nie obawiaj się takiego spotkania. Dziś osoby świadome i dbające o swój rozwój korzystają z pomocy psychologa w wielu kwestiach. Posiada on niezbędną wiedzę oraz znajomość mechanizmów rządzących naszą psychiką i dlatego potrafi skutecznie wesprzeć w sytuacji pozornie bez wyjścia.
Powodzenia!
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz